Kantoni Longeau-Percey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Longeau-Percey
Canton de Longeau-Percey
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Longeau-Percey

Baissey.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Grand-Est
Departamenti Haute-Marne
Arrondissement Langres
Kryeqëndra Longeau-Percey
Statistika dhe Territori
Koordinatat 47°46′07″V 5°19′08″L / 47.7685°V 5.3190°L / 47.7685; 5.3190 (Kantoni Longeau-Percey)Koordinatat: 47°46′07″V 5°19′08″L / 47.7685°V 5.3190°L / 47.7685; 5.3190 (Kantoni Longeau-Percey)
Lartësia 274 - 522 m (n.n.d)
Sipërfaqja 225,96 km2
Popullsia 6.652 banorë (2014)
Dendësia 29
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0325
Kodi statistikor INSEE 5217
Vendndodhja
Kantoni Longeau-Percey – harta_foto

Kantoni Longeau-Percey (frëngjisht: Canton de Longeau-Percey) ishte një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Longeau-Percey. Ka sipërfaqe 225,96km2 dhe popullsi 6652 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Langres në veri, kantoni Auberive në perëndim, kantoni Prauthoy në jug dhe kantoni Fayl-Billot në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Longeau-Percey aktualisht përbëhet nga 24 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Aprey 187 (2013) 15,72 12 ban./km² 52014 52250
Aujeurres 83 (2013) 12,94 6 ban./km² 52027 52190
Baissey 201 (2013) 9,97 20 ban./km² 52035 52250
Bourg 153 (2013) 7,23 21 ban./km² 52062 52200
Brennes 136 (2013) 9,88 14 ban./km² 52070 52200
Chalindrey 2.435 (2013) 20,03 122 ban./km² 52093 52600
Cohons 255 (2013) 12,55 20 ban./km² 52134 52600
Flagey 86 (2013) 8,32 10 ban./km² 52200 52250
Heuilley-Cotton 279 (2013) 10,09 28 ban./km² 52239 52600
Heuilley-le-Grand 208 (2013) 12,22 17 ban./km² 52240 52600
Leuchey 90 (2013) 5,48 16 ban./km² 52285 52190
Longeau-Percey 739 (2013) 7,48 99 ban./km² 52292 52250
Noidant-Chatenoy 86 (2013) 5,21 17 ban./km² 52354 52600
Orcevaux 107 (2013) 4,22 25 ban./km² 52364 52250
Le Pailly 303 (2013) 7,21 42 ban./km² 52374 52600
Palaiseul 58 (2013) 4,98 12 ban./km² 52375 52600
Perrogney-les-Fontaines 117 (2013) 14,79 8 ban./km² 52384 52160
Rivières-le-Bois 74 (2013) 7,14 10 ban./km² 52424 52600
Saint-Broingt-le-Bois 75 (2013) 4,49 17 ban./km² 52445 52190
Verseilles-le-Bas 101 (2013) 1,58 64 ban./km² 52515 52250
Verseilles-le-Haut 49 (2013) 2,83 17 ban./km² 52516 52250
Villegusien-le-Lac 717 (2013) 29,94 24 ban./km² 52529 52190
Villiers-lès-Aprey 47 (2013) 7,39 6 ban./km² 52536 52190
Violot 80 (2013) 4,27 19 ban./km² 52539 52600

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17938.602—    
18768.136−5.4%
19626.917−15.0%
19687.498+8.4%
19757.320−2.4%
19827.163−2.1%
19906.854−4.3%
19996.627−3.3%
20096.802+2.6%
20106.773−0.4%
20116.746−0.4%
20126.823+1.1%
20136.666−2.3%
20146.652−0.2%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]