Kantoni Auberive

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Auberive
kanton
Popullsia
 • Gjithsej1.506

Kantoni Auberive (frëngjisht: Canton d'Auberive) ishte një kantondepartamentin Haute-Marne, rajonin Grand-EstFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Auberive. Ka sipërfaqe 333,66km2 dhe popullsi 1506 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Langres në veri-lindje, kantoni Arc-en-Barrois në veri, kantoni Recey-sur-Ource në perëndim, kantoni Grancey-le-Château-Neuvelle në jug, kantoni Prauthoy në jug-lindje dhe kantoni Longeau-Percey në lindje.


Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Auberive aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Arbot 69 (2013) 13,15 5 ban./km² 52016 52160
Auberive 189 (2013) 70,64 3 ban./km² 52023 52160
Aulnoy-sur-Aube 52 (2013) 9,31 6 ban./km² 52028 52160
Bay-sur-Aube 47 (2013) 9,75 5 ban./km² 52040 52160
Colmier-le-Bas 23 (2013) 5,95 4 ban./km² 52137 52160
Colmier-le-Haut 56 (2013) 19,35 3 ban./km² 52138 52160
Germaines 31 (2013) 8,69 4 ban./km² 52216 52160
Mouilleron 35 (2013) 5,19 7 ban./km² 52344 52160
Poinsenot 47 (2013) 7,26 6 ban./km² 52393 52160
Poinson-lès-Grancey 50 (2013) 11,68 4 ban./km² 52395 52160
Praslay 69 (2013) 11,28 6 ban./km² 52403 52160
Rochetaillée 159 (2013) 27,95 6 ban./km² 52431 52160
Rouelles 37 (2013) 6,62 6 ban./km² 52437 52160
Rouvres-sur-Aube 103 (2013) 20,18 5 ban./km² 52439 52160
Saint-Loup-sur-Aujon 154 (2013) 19,33 8 ban./km² 52450 52210
Ternat 55 (2013) 7,91 7 ban./km² 52486 52210
Vals-des-Tilles 163 (2013) 36,89 4 ban./km² 52094 52160
Villars-Santenoge 94 (2013) 19,95 5 ban./km² 52526 52160
Vitry-en-Montagne 27 (2013) 9,53 3 ban./km² 52540 52160
Vivey 60 (2013) 13,05 5 ban./km² 52542 52160

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.082—    
18765.370−11.7%
19621.966−63.4%
19682.357+19.9%
19752.029−13.9%
19821.857−8.5%
19901.654−10.9%
19991.541−6.8%
20061.569+1.8%
20071.573+0.3%
20081.574+0.1%
20091.586+0.8%
20101.578−0.5%
20111.582+0.3%
20121.557−1.6%
20131.520−2.4%
20141.506−0.9%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]