Mario Gotze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mario Gotze
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Mario Götze 01.JPG
Të dhënat personale
Emri i plotë Mario Götze
Data e lindjes (1992-06-03) 3 Qershor 1992 (25 vjeç)
Vendi i lindjes Dortmund, Gjermania Perëndimore
Gjatësia 1.76 m (5 ft 9 in)
Pozita ne fushë Mesfushor–sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual Borussia Dortmund
Numri 10
Kariera në rini
1995–1996 SC Ronsberg
1998-2001 FC Eintracht Hombruch
2001–2009 Borussia Dortmund
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2009–2013 Borussia Dortmund 83 (22)
2013–2016 FC Bayern Munich 73 (22)
2016– Borussia Dortmund 10 (1)
Ekipi kombëtar
2009 Gjermania U–21 2 (0)
2010– Gjermania 62 (17)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 5 janar 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 5 janar 2017

Mario Gotze (lindur me 3 qershor 1992) është një futbollist gjerman që aktualisht luan për Borussia Dortmund ne Bundesligen Gjermane. Luan me mesfushën e djathte, megjithatë luan edhe ne qendër. Gotze është konsideruar si një talent që po vjen, për shkak te shpejtësisë se tij, aftësive teknike dhe kreativitetit. Drejtori teknik i Shoqatës Gjermane te Futbollit, Matthias Sammer e ka quajtur atë "nje nga talentet me te mira që ne kemi pasur".

Karriera ne klube Borussia Dortmund[redakto | redakto tekstin burimor]

Gotze është produkt i akademisë se Dortmundit, ka hyre ne klub 8 vjeç. Ka dale për here te pare ne Bundeslige ne 21 nëntor 2009 ne ndeshjen me FSV Mainz 05, që përfundoi 0-0, ai u fut ne loje si zëvendësim i Jakub Blaszczykowski ne minutën e 88. Ne pushimet e dimrit te 2009-10 Jurgen Klupp, menaxheri i Borussia Dortmund e futi atë ne ekipin kryesor. Gotze e mori shansin e tij dhe luajti një rol te rëndësishëm ne fitim e kupës se Bundesliges ne vitet 2010-2011. Shënoi 6 gola dhe dha 15 asiste, që e bene atë lojtarin me te mire 18 vjeçar ne Bundeslige. Ne ndeshjen e pare për Bundesliga 2011-2012 kundër Hamburg SV, ai shënoi një gol dhe dha 2 asiste për fitimin 3-1.