Mihael Shumaher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Michael Schumacher

Karriera në Formula Një
Kombësia Gjermania Gjerman
Vitet aktiv 19912006
Ekipe Jordan, Benetton, Ferrari
Pjesmarrje 250
Kampionate 7 1994, 1995, 2000 2001 2002 2003 2004
Fitore 91
Podiume 154
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 68
Xhiro të shpejta 76
Pjesmarrja e parë 1991 F1 Belgjika
Fitorja e parë 1992 F1 Belgjika
Fitorja e fundit 2006 F1 Kina
Pjesmarrja e fundit 2006 F1 Brazili
Sezoni i fundit 2ti (121 pikë)

Mihael Shumacher ose Majkell Shumaher (gjermanisht: Michael Schumacher, 3 janar 1969) është një shofer gjerman garash, statistikisht , kampioni më i madh i Formula 1 i të gjitha kohërave, pasi fitoi 7 tituj botërorë, dy me Benetton (1994 - 1995) dhe pesë të njëpasnjëshme me Ferrari (2000-2004).

Schumacher është mbajtësi më i madh i rekordeve në F1, duke arritur, përveç titujve botërorë, edhe numrin më të madh të fitoreve, të pole position, xhiro më të shpejtë të garës, hat trick (pol pozitë, fitore dhe xhiron më të shpejtë në të njëjtën garë) dhe pikë në karrierën e tij. Schumacher ishte gjithashtu i parë gjerman që u bë kampion botëror të Formula 1 dhe ishte ikona më popullore në Formula 1, deri në vitin 2012, sipas një sondazhi të kryer nga FIA.

Pas gjashtëmbëdhjetë vjet me radhë në sezonet e F1 1991-2006 dhe tre vjet pushim, u punësua nga Mercedes Grand Prix për sezonin 2010.

Kthimi ne Formula 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 korrik 2009, pas aksidentit të Massa gjatë provave zyrtare ne Cmimin e Madh te Hungarise , Ferrari njoftoi kthimin ne Formula 1 te Michael Schumacher. Do te ishte gjermani ai qe do te garonte per garat e mbetura te sezonit,duke filluar nga Cmimi i Madh i Europes ne Valencia.Por,më 11 gusht,Schumacher njoftoi se do te hiqte doreNjë kthim në Formula 1 [redakto]

Më 29 korrik 2009, pas aksidentit të Massa gjatë kualifikimi Grand Prix hungarez, Ferrari njoftoi kthim në gara në Formula 1 Schumacher. A do të jetë një gjerman të kandidojë për garat e mbetura të sezonit, duke filluar nga 2009 Grand Prix Europian në Valencia, krahas Räikkönen.Por,më 11 gusht, Schumacher njoftoi se do te hiqte dore nga rikthimi ne Formula 1 per shkak te disa problemeve ne qafe,te ardhura nga nje aksident i gjashte muajve me pare.

2010[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 dhjetor 2009 u zyrtarizua punesimi i tij nga skuderia Mercedes GP,per nje page prej 7 milone euro ne sezon.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ralf,vëllai i tij ishte deri në 2007, një tjetër pilot i botës së Formula 1. Martuar në gusht 1995 me Corinna, Michael Schumacher ka dy fëmijë, Gina Maria që ka lindur në shkurt të 1997, dhe Mick që ka lindur në mars të vitit 1999.Familja jeton në Zvicër që nga viti 1996. Schumacher ndërtoi në vitin 2007 në Gland, Liqeni i Gjenevës, një vilë te madhe, që u përfundua më 28 nëntor.Ai gjithashtu ka një shtëpi dhe një piste garash ne Kerpen.

Schumacher i cili pesoi nje aksident 4 vite me pare u zgjua nga koma me dhjetor 2017

Film dhe TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schumacher është ndonjëherë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, i pranishëm në disa filma. Paraqitja e tij e parë ishte në 2006, kur ne filmin e animuar Cars u shfaq me pamjen e një Ferrari F430.Në vitin 2008 ai u shfaq në filmin Asterix në Lojrat Olimpike në rolin e një komandanti të qerreve quajtur Schumix, duke luajtur me Jean Todt. [69]

Schumacher ka luajtur rolin e pilotit misterioz Stig,ne programin Top Gear te BBC.

Organizata bamirëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piloti gjerman ka qenë shpesh aktiv në lidhje me organizatat bamirëse. Schumacher është edhe ambasador UNESCO-s që nga viti 2002,të cilës i ka dhuruar 1.500.000 euro.

Gjermani ka bërë edhe një dhurim prej 10 milion euro për viktimat e cunamit të vitit 2004.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1991 - 1993[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1994 - 1995[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1996 - 1999[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2000 - 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 2005 - 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet e garave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

(Sqarim i tabelës) (Garat me * mbrapa nënkuptojnë pjesmarrjen në pol pozicion) (Viti me * është viti kur ka fituar titull)

Viti Ekipi 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Radhitja Pikët
1991 Jordan USA
DNP
BRA
DNP
SMR
DNP
MON
DNP
CAN
DNP
MEX
DNP
FRA
DNP
GBR
DNP
GER
DNP
HUN
DNP
BEL
Ret
ITA
5
POR
6
ESP
6
JPN
Ret
AUS
Ret
14ti 4
1992 Benetton RSA
4
MEX
3
BRA
3
ESP
2
SMR
Ret
MON
4
CAN
2
FRA
Ret
GBR
4
GER
3
HUN
Ret
BEL
1
ITA
3
POR
7
JPN
Ret
AUS
2
3ti 53
1993 Benetton RSA
Ret
BRA
3
EUR
Ret
SMR
2
ESP
3
MON
Ret
CAN
2
FRA
3
GBR
2
GER
2
HUN
Ret
BEL
2
ITA
Ret
POR
1
JPN
Ret
AUS
Ret
4ti 52
1994* Benetton BRA
1
PFC
1
SMR
1
MON*
1
ESP*
2
CAN*
1
FRA
1
GBR
Dsq
GER
Ret
HUN*
1
BEL
Dsq
ITA
DNP
POR
DNP
EUR*
1
JPN*
2
AUS
Ret
1ri 92
1995* Benetton BRA
1
ARG
3
SMR*
Ret
ESP*
1
MON
1
CAN*
5
FRA
1
GBR
Ret
GER
1
HUN
Ret
BEL
1
ITA
Ret
POR
2
EUR
1
PFC
1
JPN*
1
AUS
Ret
1ri 102
1996 Ferrari AUS
Ret
BRA
3
ARG
Ret
EUR
2
SMR*
2
MON*
Ret
ESP
1
CAN
Ret
FRA*
Ret
GBR
Ret
GER
4
HUN*
9
BEL
1
ITA
1
POR
3
JPN
2
3ti 59
1997 Ferrari AUS
2
BRA
5
ARG
Ret
SMR
2
MON
1
ESP
4
CAN*
1
FRA*
1
GBR
Ret
GER
2
HUN*
4
BEL
1
ITA
6
AUT
6
LUX
Ret
JPN
1
EUR
Ret
DSQ** -***
1998 Ferrari AUS
Ret
BRA
3
ARG
1
SMR
2
ESP
3
MON
10
CAN
1
FRA
1
GBR
1
AUT
3
GER
5
HUN
1
BEL
Ret
ITA*
1
LUX*
2
JPN*
Ret
2ti 86
1999 Ferrari AUS
8
BRA
2
SMR
1
MON
1
ESP
3
CAN*
Ret
FRA
5
GBR
Ret
AUT
DNP
GER
DNP
HUN
DNP
BEL
DNP
ITA
DNP
EUR
DNP
MYS*
2
JPN*
2
5ti 44
2000* Ferrari AUS
1
BRA
1
SMR
1
GBR
3
ESP*
5
EUR
1
MON*
Ret
CAN*
1
FRA*
Ret
AUT
Ret
GER
Ret
HUN*
2
BEL
2
ITA*
1
USA*
1
JPN*
1
MYS*
1
1ri 108
2001* Ferrari AUS*
1
MYS*
1
BRA*
2
SMR
Ret
ESP*
1
AUT*
2
MON
1
CAN
2
EUR*
1
FRA
1
GBR*
2
GER
Ret
HUN*
1
BEL
1
ITA
4
USA*
2
JPN*
1
1ri 123
2002* Ferrari AUS
1
MYS*
3
BRA
1
SMR*
1
ESP*
1
AUT
1
MON
2
CAN
1
EUR
2
GBR
1
FRA
1
GER*
1
HUN
2
BEL*
1
ITA
2
USA*
2
JPN*
1
1ri 144
2003* Ferrari AUS*
4
MYS
6
BRA
Ret
SMR*
1
ESP*
1
AUT*
1
MON
3
CAN
1
EUR
5
FRA
3
GBR
4
GER
7
HUN
8
ITA*
1
USA
1
JPN
8
1ri 93
2004* Ferrari AUS*
1
MYS*
1
BAH*
1
SMR
1
ESP*
1
MON
Ret
EUR*
1
CAN
1
USA
1
FRA
1
GBR
1
GER*
1
HUN*
1
BEL
2
ITA
2
CHN
12
JPN*
1
BRA
7
1ri 148
2005 Ferrari AUS
Ret
MYS
7
BAH
Ret
SMR
2
ESP
Ret
MON
7
EUR
5
CAN
2
USA
1
FRA
3
GBR
6
GER
5
HUN*
2
TUR
Ret
ITA
10
BEL
Ret
BRA
4
JPN
7
CHN
Ret
3ti 62
2006 Ferrari BAH*
2
MYS
6
AUS
Ret
SMR*
1
EUR
1
ESP
2
MON
5
GBR
2
CAN
2
USA*
1
FRA*
1
GER
1
HUN
Ret
TUR
3
ITA
1
CHN
1
JPN
Ret
BRA
4
2ti 121

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula 1 kampionët (sipas titujve)

7 tituj: Flamuri M. Schumacher
5 tituj: Flamuri J. M. Fangio  · Britania e Madhe L. Hamilton
4 tituj: Flamuri A. Prost  · Flamuri S. Vettel
3 tituj: Flamuri A. Senna  · Flamuri Jack Brabham  · Britania e Madhe J. Stewart  · Flamuri N. Lauda
2 tituj: Flamuri F. Alonso  · Flamuri A. Ascari  · Flamuri E. Fittipaldi  · Britania e Madhe G. Hill  · Flamuri M. Häkkinen  · Flamuri N. Piquet
1 titull: Flamuri A. Jones  · Flamuri D. Hill  · New Zealand D. Hulme  · Flamuri G. Farina  · Kanadaja J. Villeneuve  · Britania e Madhe J. Hunt  · Flamuri J. Clark  · Austria J. Rindt  · Flamuri J. Scheckter  · Flamuri K. Rosberg  · Flamuri M. Andretti  · Britania e Madhe M. Hawthorn  · Britania e Madhe N.Mansel  · Flamuri P. Hill  · Finlanda K. Räikkönen  · Britania e Madhe J. Button  · Flamuri Rosberg


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


 Commons: Michael Schumacher – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale