Qarku Gex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 46°19′00″V 6°04′00″L / 46.316666666667°V 6.0666666666667°L / 46.316666666667; 6.0666666666667

Qarku Gex
Frëngjisht : Arrondissement de Gex
Qark
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Ain
Komuna 27
Kryeqyteti Gex
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 405 km2
Popullsia 89200 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Qarku Gex është një qarkFrancë, dhe është pjesë e departamentit Ain.

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantonët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Cessy (01071)
 2. Challex (01078)
 3. Chevry (01103)
 4. Chézery-Forens (01104)
 5. Collonges (01109)
 6. Crozet (01135)
 7. Divonne-les-Bains (01143)
 8. Échenevex (01153)
 9. Farges (01158)
 10. Ferney-Voltaire (01160)
 11. Gex (01173)
 12. Grilly (01180)
 13. Léaz (01209)
 14. Lélex (01210)
 15. Mijoux (01247)
 16. Ornex (01281)
 17. Péron (01288)
 18. Pougny (01308)
 19. Prévessin-Moëns (01313)
 20. Saint-Genis-Pouilly (01354)
 21. Saint-Jean-de-Gonville (01360)
 22. Sauverny (01397)
 23. Ségny (01399)
 24. Sergy (01401)
 25. Thoiry (01419)
 26. Versonnex (01435)
 27. Vesancy (01436)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]