Jump to content

Rrethi i Krujës

Coordinates: 41°17′N 19°26′E / 41.29°N 19.44°E / 41.29; 19.44
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Krujës)

41°17′N 19°26′E / 41.29°N 19.44°E / 41.29; 19.44

link={{{të çon}}}

Rrethi i Krujës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Durrësit. Rrethi i Krujës ka 67,686 banorë (sipas 2009), një sipërfaqe prej 372 km² dhe kryeqendër Krujën.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Krujës përfshin nën administrim 2 bashki dhe 4 komuna që janë: