Dallime mes rishikimeve të "Tepelena"

Jump to navigation Jump to search
39 bytes added ,  10 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
| AEROPORTI = [[Aeroporti Nënë Tereza|Nënë Tereza]]
| DISTANCA_NGA_AEROPORTI =
| VENDASIT = Tepelenasë
}}
'''Tepelena''' është qytet dhe kryeqendër e rrethit me të [[Rrethi i Tepelenës|njëjtin emër]] në jug të [[Shqipëria|Shqiperisë]] dhe ka nje sipërfaqe prej 817 km². [[Tepelena]] ka një popullsi rreth 55 mije banore ([[2005]]) e cila jeton ne dy qytetet Tepelene e [[Memaliaj]] dhe ne fshat, ne tete komuna me 35 mije banore. Rrethi perfshin pjese nga krahinat etnografike te [[Kurveleshi]]t, [[Lopesi]]t, Rrezes, Dervenit, Buzit e Krahesit, ku seicila shquhet për larmine e traditave, kengeve, valleve e kostumeve.

Menyja e lëvizjeve