Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Kalishti (Strugë)"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
{{Kartela vendbanim
{{Infobox MKD fshat|
| emri = Kalishti
| foto harta=<nowiki>[</nowiki>[https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/1926785_532099393598824_1006221108368663698_n.jpg?oh=ce48e7e4cf151cda0cb009515cf38316&oe=5578F0B1]<nowiki>]</nowiki>
| emri_amtar = ''Калишта''
| emri= {{PAGENAME}}
| lloji_vendbanimit = fshat
| komuna= [[Komuna e Strugës]]
| figura =
| krahina=
| figura_përshkrimi =
| banor= 1178 (2002)
| shteti = MKD
| posta=6330
| shkalla_administrative = 3
| telefoni=
| ndarja_adm_shkalla_1 = Jugperëndimor
| lartësia=
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_1 = Rajoni jugperëndimor (Maqedoni) <!-- Artikulli për rajonin -->
| sipërfaqja=
| ndarja_adm_shkalla_2 = Struga
| gjerësia=
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 = Komuna e Strugës
| gjatësia=
| kryetari =
| web=http://www.kalishti.ch/
| lartësia =
| sipërfaqja =
| popullsia = 1178
| popullsia_data = 2002<ref name="stat">[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës)] {{mk}} {{en}}</ref>
| prefiksi =
| kodi_postar = 6330
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 41 | gjer_m = 9 | gjer_s = 0 | gjer_dr = N
| gjat_g = 20 | gjat_m = 39 | gjat_s = 0 | gjat_dr = E
}}
 
'''Kalishti''' ({{PAGENAMELang-mk|Калишта}}''') është fshat në komunën[[Komuna e Strugës|Komunën e Strugës]], [[Republika e Maqedonisë|Maqedoni]]. Ky fshat shtrrihet rreth brigjeve të Liqenit të Ohrit, është një nga fshatrat më turistik në rrethinën e Strugës duke mirëpritur shumë turistë nga shumë vende të ndryshme,Kryesisht është i banuar nga popullsia Shqiptare, flitet rrjedhshëm dhe pastër gjuha Shqipe Standarte.
 
== Gjeografia ==
 
== Historia ==
 
== Referencat==
{{reflist}}
 
== Shih edhe ==
{{Komuna e Strugës}}
 
== Lidhje të jashtme ==
 
{{MKD-gjeo-cung}}