Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  1 vit më parë
v
v
=====2008=====
[[Skeda:Trulli Brazil 2008.jpg|parapamje|djathtas|220px|Trulli në garën e fundit të sezonit në [[Çmimi i madh i Brazilit 2008|Brazil]].]]
Për [[Kampionati Botëror i Formula Një 2008|sezonit 2008]], Trulli shpesonte se Toyota do të bënte një hap të madh përpara.<ref>{{cite web|url=https://www.autosport.com/f1/news/65106/trulli-rules-out-toyota-podiums-in-2008|title=Trulli rules out Toyota podiums in 2008|trans-title=Trulli përjashton mundësin e podiumeve për Toyotën në sezonin 2008|publisher=Autosport.com|language=en|author1=Michele Lostia|author2=Pablo Elizalde|date=13 shkurt 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Gjermani [[Timo Glock]] u konfirmua si shoku i tij i ri i skuadrës për sezonin e ri.<ref>{{cite web|url=https://www.motorsport.com/f1/news/toyota-f1-confirms-glock-for-2008/275852/|title=Toyota F1 confirms Glock for 2008|trans-title=Toyota F1 konfirmon Glock për sezonin 2008|publisher=Autosport.com|language=en|author1=Michele Lostia|author2=Pablo Elizalde|date=13 shkurt 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Trulli e nisi sezonin mjaft mirë, duke marrë pikë në tre nga katër garat e para të sezonit, ku më e rëndësishmja ishte vendin e katërt në [[Çmimi i madh i Malajzisë 2008|Çmimin e madh të Malajzisë]].<ref>{{cite web|url=https://www.crash.net/f1/news/61648/1/qa-jarno-trulli|title=Q&A - Jarno Trulli.|trans-title=Pyetje&Përgjigje - Jarno Trulli.|publisher=Crash.net|language=en|author=Robert Wilkins|date=29 mars 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Ai gjithashtu arriti rezultate pozitive edhe në kualifikuese në garat e para të sezonit. Pas kësaj, forma e tij ra disi, duke zhgënyjer në Çmimet e mëdha të [[Çmimi i madh i TruqisëTurqisë 2008|Turqisë]] dhe [[Çmimi i madh i Monakos 2008|Monakos]], ku nuk shënoi asnjë pikë.
 
Megjithatë, ai reagoi duke marrë një vend të gjashtë në [[Çmimi i madh i Kanadasë 2008|Montreal]].<ref>{{cite web|url=https://www.crash.net/f1/news/62459/1/glock-lauds-fantastic-day-feels-bad-for-trulli|title=Glock lauds fantastic day but feels bad for Trulli|trans-title=Glock lëvdon ditën fantastike por ndihet keq për Trullin|publisher=Crash.net|language=en|date=9 qershor 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Ky rezultat u pasua nga rezultati më i lartë i sezonit për të, duke marrë një podium në [[Çmimi i madh i Francës 2007|Francë]] pasi përfundoi i 3ti; në xhirot e fundit, ai mbajti nga mbrapa Heikki Kovalainen dhe Robert Kubicën.<ref>{{cite web|url=https://www.crash.net/f1/news/62587/1/phenomenal-trulli-dedicates-podium-to-ove|title=`Phenomenal` Trulli dedicates podium to Andersson.|trans-title=`Fenomenale` Trulli i dedikon podiumin Anderssonit.|publisher=Crash.net|language=en|date=22 qershor 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref>

Menyja e navigimit