Thomas Strakosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thomas Strakosha
Thomas Strakosha01.jpg
Strakosha me Shqiperia U-21 në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëThomas Fotaq Strakosha
Data e lindjes (1995-03-19) 19 Mars 1995 (25 vjeç)
Vendi i lindjesAthina, Greqia
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualLazio
Numri1
Karriera në rini
2011–2012Panionios
2012–2014Lazio
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012– 2015Lazio0(0)
2015–2016Salernitana (huazim)11(-16)
2016-Lazio20(-23)
Ekipi kombëtar
2012Shqiperia U171(0)
2012–2014Shqiperia U196(-9)
2013Shqiperia U2117(-24)
2016–Shqiperia2(-4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Mai 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 25 Gusht 2016

Thomas Fotaq Strakosha (lindur me 19 Mars 1995) është një futbollistë shqiptar me shtetësi greke, portieri e Lazios dhe i kombetares shqiptare.

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë të vitit 2017, Strakosha deklaroi se ndikimet e tij kryesore si portier ishin idhujt e tij Gianluigi Buffon dhe Manuel Neuer, të cilët ai përpiqet ti imitojë.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Club[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lazio

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thomas është djali i Foto Strakosha, ish-portieri i cili luajti për klubet e ndryshme shqiptare dhe disa klube greke, përveç përfaqësimit të ekipit kombëtar shqiptar në vitet 1990-2005. Prindërit e Strakoshës, janë nga Memaliaj, Shqipëri, por Strakosha lindi në Athinë, Greqi, sepse babai i tij Foto ishte në kulmin e karrierës së tij duke luajtur për një nga klubet më të mëdha dhe më të suksesshme në Greqi, Olympiacos. Ai është vëllai më i vogël i Dhimitri Strakosha, gjithashtu një futbollist.