Årdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Årdal (kthjellim).


Årdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Årdalstangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arild Ingar Lægreid (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°17′V 7°47′L / 61.283°V 7.783°L / 61.283; 7.783 (Årdal)Koordinatat: 61°17′V 7°47′L / 61.283°V 7.783°L / 61.283; 7.783 (Årdal)
Sipërfaqja 976 km2
Popullsia 5.631 banorë 2004
Dendësia 5,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Årdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0429
Årdalstangen is located in Norvegjia
Årdalstangen
Årdalstangen
Årdal – harta_foto
www.ardal.kommune.no

Årdal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 976 km² dhe popullsi 5631 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Årdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]