Jølster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Jølster (kthjellim).


Jølster
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Skei i Jølster
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gerd Dvergsdal (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°32′V 6°24′L / 61.533°V 6.400°L / 61.533; 6.400 (Jølster)Koordinatat: 61°32′V 6°24′L / 61.533°V 6.400°L / 61.533; 6.400 (Jølster)
Sipërfaqja 671 km2
Popullsia 2.918 banorë 2004
Dendësia 4,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Jølstring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1729
Skei i Jølster is located in Norvegjia
Skei i Jølster
Skei i Jølster
Jølster – harta_foto
www.jolster.kommune.no

Jølster është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 671 km² dhe popullsi 2918 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]