Flora (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Flora (kthjellim).


Flora
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Flora.svg
Pamje nga Flora (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Florø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bente Frøyen Steindal (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°35′V 5°16′L / 61.583°V 5.267°L / 61.583; 5.267 (Flora)Koordinatat: 61°35′V 5°16′L / 61.583°V 5.267°L / 61.583; 5.267 (Flora)
Sipërfaqja 692 km2
Popullsia 11.331 banorë 2004
Dendësia 16,37 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Floraværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1749
Vendndodhja
Florø is located in Norvegjia
Florø
Florø
Flora – harta_foto
www.flora.kommune.no

Flora është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 692 km² dhe popullsi 11331 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Flora – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]