Hornindal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hornindal (kthjellim).


Hornindal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hornindal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Grodås
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bjørn Lødemel (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°59′V 6°35′L / 61.983°V 6.583°L / 61.983; 6.583 (Hornindal)Koordinatat: 61°59′V 6°35′L / 61.983°V 6.583°L / 61.983; 6.583 (Hornindal)
Sipërfaqja 192 km2
Popullsia 1.203 banorë 2004
Dendësia 6,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Horndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0612
Vendndodhja
Grodås is located in Norvegjia
Grodås
Grodås
Hornindal – harta_foto
www.hornindal.kommune.no

Hornindal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 192 km² dhe popullsi 1203 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]