Naustdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Naustdal (kthjellim).


Naustdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Naustdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Naustdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Håkon Myrvang (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°33′V 5°51′L / 61.550°V 5.850°L / 61.550; 5.850 (Naustdal)Koordinatat: 61°33′V 5°51′L / 61.550°V 5.850°L / 61.550; 5.850 (Naustdal)
Sipërfaqja 369 km2
Popullsia 2.699 banorë 2006
Dendësia 7,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Naustdøling ose Naustdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0238
Vendndodhja
Naustdal is located in Norvegjia
Naustdal
Naustdal
Naustdal – harta_foto
www.naustdal.kommune.no

Naustdal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 369 km² dhe popullsi 2699 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]