Eid

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eid (kthjellim).


Eid
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Eid

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Nordfjordeid
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Sonja Edvardsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°54′V 6°2′L / 61.900°V 6.033°L / 61.900; 6.033 (Eid)Koordinatat: 61°54′V 6°2′L / 61.900°V 6.033°L / 61.900; 6.033 (Eid)
Sipërfaqja 469 km2
Popullsia 5.848 banorë 2007
Dendësia 12,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eidar ose Eider
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0602
Vendndodhja
Nordfjordeid is located in Norvegjia
Nordfjordeid
Nordfjordeid
Eid – harta_foto
www.eid.kommune.no

Eid është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 469 km² dhe popullsi 5848 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Eid – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]