Gulen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gulen (kthjellim).


Gulen
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Eivindvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Trude Brosvik (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°1′V 5°7′L / 61.017°V 5.117°L / 61.017; 5.117 (Gulen)Koordinatat: 61°1′V 5°7′L / 61.017°V 5.117°L / 61.017; 5.117 (Gulen)
Sipërfaqja 597 km2
Popullsia 2.462 banorë 2004
Dendësia 4,12 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Guling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0904
Eivindvik is located in Norvegjia
Eivindvik
Eivindvik
Gulen – harta_foto
www.gulen.kommune.no

Gulen është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 597 km² dhe popullsi 2462 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gulen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]