Vågsøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vågsøy (kthjellim).


Vågsøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vågsøy
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Måløy
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Roger Bernt Silden (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°55′V 5°11′L / 61.917°V 5.183°L / 61.917; 5.183 (Vågsøy)Koordinatat: 61°55′V 5°11′L / 61.917°V 5.183°L / 61.917; 5.183 (Vågsøy)
Sipërfaqja 176 km2
Popullsia 6.288 banorë 2004
Dendësia 35,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vågsøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0515
Vendndodhja
Vågsøy – harta_foto
www.vagsoy.kommune.no

Vågsøy është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 176 km² dhe popullsi 6288 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Vågsøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]