Solund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Solund (kthjellim).


Solund
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Hardbakke
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gunn Åmdal Mongstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°7′V 4°56′L / 61.117°V 4.933°L / 61.117; 4.933 (Solund)Koordinatat: 61°7′V 4°56′L / 61.117°V 4.933°L / 61.117; 4.933 (Solund)
Sipërfaqja 229 km2
Popullsia 874 banorë 2004
Dendësia 3,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Suling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1111
Hardbakke is located in Norvegjia
Hardbakke
Hardbakke
Solund – harta_foto
www.solund.kommune.no

Solund është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 229 km² dhe popullsi 874 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Solund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]