Bremanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bremanger (kthjellim).


Bremanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bremanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Svelgen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kåre Olav Svarstad (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°48′V 5°25′L / 61.800°V 5.417°L / 61.800; 5.417 (Bremanger)Koordinatat: 61°48′V 5°25′L / 61.800°V 5.417°L / 61.800; 5.417 (Bremanger)
Sipërfaqja 833 km2
Popullsia 4.065 banorë 2004
Dendësia 4,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bremangar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1804
Vendndodhja
Svelgen is located in Norvegjia
Svelgen
Svelgen
Bremanger – harta_foto
www.bremanger.kommune.no

Bremanger është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 833 km² dhe popullsi 4065 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]