Høyanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Høyanger (kthjellim).


Høyanger
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Høyanger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kjartan Longva (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°11′V 5°53′L / 61.183°V 5.883°L / 61.183; 5.883 (Høyanger)Koordinatat: 61°11′V 5°53′L / 61.183°V 5.883°L / 61.183; 5.883 (Høyanger)
Sipërfaqja 908 km2
Popullsia 4.550 banorë 2004
Dendësia 5,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Høyangring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1644
Høyanger is located in Norvegjia
Høyanger
Høyanger
Høyanger – harta_foto
www.hoyanger.kommune.no

Høyanger është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 908 km² dhe popullsi 4550 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]