Aurland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Aurland (kthjellim).


Aurland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Aurland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Aurlandsvangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Ellingsen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°52′V 7°14′L / 60.867°V 7.233°L / 60.867; 7.233 (Aurland)Koordinatat: 60°52′V 7°14′L / 60.867°V 7.233°L / 60.867; 7.233 (Aurland)
Sipërfaqja 1.468 km2
Popullsia 1.803 banorë 2004
Dendësia 1,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Aurlending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1027
Vendndodhja
Aurlandsvangen is located in Norvegjia
Aurlandsvangen
Aurlandsvangen
Aurland – harta_foto
www.aurland.kommune.no

Aurland është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1468 km² dhe popullsi 1803 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Aurland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]