Sogndal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sogndal (kthjellim).


Sogndal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sogndal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Sogndalsfjøra
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jarle Aarvoll (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°14′V 7°3′L / 61.233°V 7.050°L / 61.233; 7.050 (Sogndal)Koordinatat: 61°14′V 7°3′L / 61.233°V 7.050°L / 61.233; 7.050 (Sogndal)
Sipërfaqja 746 km2
Popullsia 6.700 banorë 2004
Dendësia 8,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sogndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1736
Vendndodhja
Sogndalsfjøra is located in Norvegjia
Sogndalsfjøra
Sogndalsfjøra
Sogndal – harta_foto
www.sogndal.kommune.no

Sogndal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 746 km² dhe popullsi 6700 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sogndal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]