Selje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Selje (kthjellim).


Selje
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Selje

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Selje
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gunn Helgesen (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°8′V 5°13′L / 62.133°V 5.217°L / 62.133; 5.217 (Selje)Koordinatat: 62°8′V 5°13′L / 62.133°V 5.217°L / 62.133; 5.217 (Selje)
Sipërfaqja 226 km2
Popullsia 3.050 banorë 2004
Dendësia 13,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Seljeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0517
Vendndodhja
Selje is located in Norvegjia
Selje
Selje
Selje – harta_foto
www.selje.kommune.no

Selje është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 226 km² dhe popullsi 3050 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Selje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]