Luster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Luster (kthjellim).


Luster
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Luster

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Gaupne
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Torodd Urnes (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°29′V 7°19′L / 61.483°V 7.317°L / 61.483; 7.317 (Luster)Koordinatat: 61°29′V 7°19′L / 61.483°V 7.317°L / 61.483; 7.317 (Luster)
Sipërfaqja 2.707 km2
Popullsia 4.926 banorë 2004
Dendësia 1,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lustring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1112
Vendndodhja
Gaupne is located in Norvegjia
Gaupne
Gaupne
Luster – harta_foto
www.luster.kommune.no

Luster është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2707 km² dhe popullsi 4926 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Luster – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]