Førde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Førde (kthjellim).


Førde
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Førde

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Førde
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Nils Asbjørn Gjerland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°26′V 5°54′L / 61.433°V 5.900°L / 61.433; 5.900 (Førde)Koordinatat: 61°26′V 5°54′L / 61.433°V 5.900°L / 61.433; 5.900 (Førde)
Sipërfaqja 586 km2
Popullsia 11.650 banorë 2007
Dendësia 19,88 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Førdianar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0631
Vendndodhja
Førde is located in Norvegjia
Førde
Førde
Førde – harta_foto
www.forde.kommune.no

Førde është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 586 km² dhe popullsi 11650 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Førde – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]