Balestrand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Balestrand (kthjellim).


Balestrand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Balestrand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Balestrand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Einar Målsnes (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°10′V 6°24′L / 61.167°V 6.400°L / 61.167; 6.400 (Balestrand)Koordinatat: 61°10′V 6°24′L / 61.167°V 6.400°L / 61.167; 6.400 (Balestrand)
Sipërfaqja 430 km2
Popullsia 1.462 banorë 2004
Dendësia 3,4 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Balestrending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1264
Vendndodhja
Balestrand is located in Norvegjia
Balestrand
Balestrand
Balestrand – harta_foto
www.balestrand.kommune.no

Balestrand është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 430 km² dhe popullsi 1462 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]