Gloppen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gloppen (kthjellim).


Gloppen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gloppen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Sandane
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Anders Ryssdal (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°44′V 6°10′L / 61.733°V 6.167°L / 61.733; 6.167 (Gloppen)Koordinatat: 61°44′V 6°10′L / 61.733°V 6.167°L / 61.733; 6.167 (Gloppen)
Sipërfaqja 1.028 km2
Popullsia 5.741 banorë 2004
Dendësia 5,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gloppar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0911
Vendndodhja
Sandane is located in Norvegjia
Sandane
Sandane
Gloppen – harta_foto
www.gloppen.kommune.no

Gloppen është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1028 km² dhe popullsi 5741 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gloppen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]