Hyllestad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hyllestad (kthjellim).


Hyllestad
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hyllestad

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Hyllestad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Tore Bråstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°9′V 5°20′L / 61.150°V 5.333°L / 61.150; 5.333 (Hyllestad)Koordinatat: 61°9′V 5°20′L / 61.150°V 5.333°L / 61.150; 5.333 (Hyllestad)
Sipërfaqja 259 km2
Popullsia 1.557 banorë 2004
Dendësia 6,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hyllestadsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0239
Vendndodhja
Hyllestad is located in Norvegjia
Hyllestad
Hyllestad
Hyllestad – harta_foto
www.hyllestad.kommune.no

Hyllestad është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 259 km² dhe popullsi 1557 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]