Lærdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lærdal (kthjellim).


Lærdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lærdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Lærdalsøyri
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arne Sanden (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°3′V 7°35′L / 61.050°V 7.583°L / 61.050; 7.583 (Lærdal)Koordinatat: 61°3′V 7°35′L / 61.050°V 7.583°L / 61.050; 7.583 (Lærdal)
Sipërfaqja 1.342 km2
Popullsia 2.169 banorë 2004
Dendësia 1,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lærdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1224
Vendndodhja
Lærdalsøyri is located in Norvegjia
Lærdalsøyri
Lærdalsøyri
Lærdal – harta_foto
www.laerdal.kommune.no

Lærdal është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1342 km² dhe popullsi 2169 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lærdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]