Stryn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stryn (kthjellim).


Stryn
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Stryn

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Sogn og Fjordane
Kryeqëndra Stryn
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Nils P. Støyva (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°50′V 6°51′L / 61.833°V 6.850°L / 61.833; 6.850 (Stryn)Koordinatat: 61°50′V 6°51′L / 61.833°V 6.850°L / 61.833; 6.850 (Stryn)
Sipërfaqja 1.381 km2
Popullsia 6.855 banorë 2004
Dendësia 4,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stryning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1130
Vendndodhja
Stryn is located in Norvegjia
Stryn
Stryn
Stryn – harta_foto
www.stryn.kommune.no

Stryn është një komunëqarkun Sogn og Fjordane, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1381 km² dhe popullsi 6855 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Stryn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]