Bjerkreim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bjerkreim (kthjellim).


Bjerkreim
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Vikeså
Gjuha zyrtare Norvegjisht Neutrale (nelle scuole si insegna in Nynorsk)
Kryekomunari Asbjørn Ramsli (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°39′V 6°8′L / 58.650°V 6.133°L / 58.650; 6.133 (Bjerkreim)Koordinatat: 58°39′V 6°8′L / 58.650°V 6.133°L / 58.650; 6.133 (Bjerkreim)
Sipërfaqja 650 km2
Popullsia 2.461 banorë 2004
Dendësia 3,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bjerkreimsbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1811
Vikeså is located in Norvegjia
Vikeså
Vikeså
Bjerkreim – harta_foto
www.bjerkreim.kommune.no

Bjerkreim është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 650 km² dhe popullsi 2461 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]