Karmøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Karmøy (kthjellim).


Karmøy
—  komunë  —
Pamje nga Karmøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Kopervik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kjell Arvid Svendsen (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°15′V 5°14′L / 59.250°V 5.233°L / 59.250; 5.233 (Karmøy)Koordinatat: 59°15′V 5°14′L / 59.250°V 5.233°L / 59.250; 5.233 (Karmøy)
Sipërfaqja 229 km2
Popullsia 38.349 banorë 2008
Dendësia 167,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Karmøybu ose Kartabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1940
Vendndodhja
Karmøy – harta_foto
www.karmoy.kommune.no

Karmøy është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 229 km² dhe popullsi 38349 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Karmøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]