Eigersund

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eigersund (kthjellim).


Eigersund
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Eigersund.svg
Pamje nga Eigersund

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Eigersund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Terje Jørgensen Jr.(H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°28′V 6°3′L / 58.467°V 6.050°L / 58.467; 6.050 (Eigersund)Koordinatat: 58°28′V 6°3′L / 58.467°V 6.050°L / 58.467; 6.050 (Eigersund)
Sipërfaqja 432 km2
Popullsia 13.388 banorë 2004
Dendësia 30,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eigersunder
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0125
Vendndodhja
Eigersund is located in Norvegjia
Eigersund
Eigersund
Eigersund – harta_foto
www.eigersund.kommune.no

Eigersund është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 432 km² dhe popullsi 13388 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]