Vindafjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vindafjord (kthjellim).


Vindafjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vindafjord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Ølen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arne Bergsvåg (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°32′V 4°59′L / 59.533°V 4.983°L / 59.533; 4.983 (Vindafjord)Koordinatat: 59°32′V 4°59′L / 59.533°V 4.983°L / 59.533; 4.983 (Vindafjord)
Sipërfaqja 628 km2
Popullsia 8.182 banorë 2004
Dendësia 13,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vindafjording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1417
Vendndodhja
Ølen is located in Norvegjia
Ølen
Ølen
Vindafjord – harta_foto
www.vindafjord.kommune.no

Vindafjord është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 628 km² dhe popullsi 8182 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]