Utsira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Utsira (kthjellim).


Utsira
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Utsira

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Utsira
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Geir Helge Rasmussen (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°18′V 4°53′L / 59.300°V 4.883°L / 59.300; 4.883 (Utsira)Koordinatat: 59°18′V 4°53′L / 59.300°V 4.883°L / 59.300; 4.883 (Utsira)
Sipërfaqja 6 km2
Popullsia 215 banorë 2004
Dendësia 35,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sirabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1516
Vendndodhja
Utsira is located in Norvegjia
Utsira
Utsira
Utsira – harta_foto
www.utsira.kommune.no

Utsira është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 6 km² dhe popullsi 215 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Utsira – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]