Hjelmeland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hjelmeland (kthjellim).


Hjelmeland
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Hjelmeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bjørn Laugaland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°13′V 6°20′L / 59.217°V 6.333°L / 59.217; 6.333 (Hjelmeland)Koordinatat: 59°13′V 6°20′L / 59.217°V 6.333°L / 59.217; 6.333 (Hjelmeland)
Sipërfaqja 1.089 km2
Popullsia 2.747 banorë 2004
Dendësia 2,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hjelmelandsbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1818
Hjelmeland is located in Norvegjia
Hjelmeland
Hjelmeland
Hjelmeland – harta_foto
www.hjelmeland.kommune.no

Hjelmeland është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1089 km² dhe popullsi 2747 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]