Tysvær

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tysvær (kthjellim).


Tysvær
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Aksdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Reidar Pedersen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°21′V 5°32′L / 59.350°V 5.533°L / 59.350; 5.533 (Tysvær)Koordinatat: 59°21′V 5°32′L / 59.350°V 5.533°L / 59.350; 5.533 (Tysvær)
Sipërfaqja 425 km2
Popullsia 9.513 banorë 2004
Dendësia 22,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tysværbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1850
Aksdal is located in Norvegjia
Aksdal
Aksdal
Tysvær – harta_foto
www.tysver.kommune.no

Tysvær është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 425 km² dhe popullsi 9513 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tysvær – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]