Bokn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bokn (kthjellim).


Bokn
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bokn

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Føresvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kyrre Lindanger (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°12′V 5°25′L / 59.200°V 5.417°L / 59.200; 5.417 (Bokn)Koordinatat: 59°12′V 5°25′L / 59.200°V 5.417°L / 59.200; 5.417 (Bokn)
Sipërfaqja 47 km2
Popullsia 823 banorë 2008
Dendësia 17,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Boknar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0821
Vendndodhja
Føresvik is located in Norvegjia
Føresvik
Føresvik
Bokn – harta_foto
www.bokn.kommune.no

Bokn është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 47 km² dhe popullsi 823 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bokn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]