Gjesdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gjesdal (kthjellim).


Gjesdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gjesdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Ålgård
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Olaug V. Bollestad (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°46′V 6°0′L / 58.767°V 6.000°L / 58.767; 6.000 (Gjesdal)Koordinatat: 58°46′V 6°0′L / 58.767°V 6.000°L / 58.767; 6.000 (Gjesdal)
Sipërfaqja 618 km2
Popullsia 9.248 banorë 2004
Dendësia 14,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gjesdalbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1557
Vendndodhja
Ålgård is located in Norvegjia
Ålgård
Ålgård
Gjesdal – harta_foto
www.gjesdal.kommune.no

Gjesdal është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 618 km² dhe popullsi 9248 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gjesdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]