Sauda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sauda (kthjellim).


Sauda
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sauda

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Sauda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Laura Seltveit (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°39′V 6°8′L / 58.650°V 6.133°L / 58.650; 6.133 (Sauda)Koordinatat: 58°39′V 6°8′L / 58.650°V 6.133°L / 58.650; 6.133 (Sauda)
Sipërfaqja 546 km2
Popullsia 4.878 banorë 2004
Dendësia 8,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Saudabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1546
Vendndodhja
Sauda is located in Norvegjia
Sauda
Sauda
Sauda – harta_foto
www.sauda.kommune.no

Sauda është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 546 km² dhe popullsi 4878 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sauda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]