Randaberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Randaberg (kthjellim).


Randaberg
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Randaberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Tone Tvedt Nybø (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°0′V 5°37′L / 59.000°V 5.617°L / 59.000; 5.617 (Randaberg)Koordinatat: 59°0′V 5°37′L / 59.000°V 5.617°L / 59.000; 5.617 (Randaberg)
Sipërfaqja 25 km2
Popullsia 9.304 banorë 2004
Dendësia 372,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Randabergsbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0128
Randaberg is located in Norvegjia
Randaberg
Randaberg
Randaberg – harta_foto
www.randaberg.kommune.no

Randaberg është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 25 km² dhe popullsi 9304 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]