Finnøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Finnøy (kthjellim).


Finnøy
—  komunë  —
Judaberg is located in Norvegjia
Judaberg
Judaberg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Judaberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kjell Nes (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°10′V 5°49′L / 59.167°V 5.817°L / 59.167; 5.817 (Finnøy)Koordinatat: 59°10′V 5°49′L / 59.167°V 5.817°L / 59.167; 5.817 (Finnøy)
Sipërfaqja 104 km2
Popullsia 2.809 banorë 2004
Dendësia 27,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Finnøying
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1841
Finnøy – harta_foto
www.finnoy.kommune.no

Finnøy është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 104 km² dhe popullsi 2809 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Finnøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]