Kvitsøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvitsøy (kthjellim).


Kvitsøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kvitsøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Ydstebøhavn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Asbjørn Ramsli (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°3′V 5°24′L / 59.050°V 5.400°L / 59.050; 5.400 (Kvitsøy)Koordinatat: 59°3′V 5°24′L / 59.050°V 5.400°L / 59.050; 5.400 (Kvitsøy)
Sipërfaqja 6 km2
Popullsia 538 banorë 2008
Dendësia 89,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvitsøybu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1037
Vendndodhja
Ydstebøhavn is located in Norvegjia
Ydstebøhavn
Ydstebøhavn
Kvitsøy – harta_foto
www.kvitsoy.kommune.no

Kvitsøy është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 6 km² dhe popullsi 538 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]