Forsand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Forsand (kthjellim).


Forsand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Forsand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Forsand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Ole Tom Guse (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°54′V 6°12′L / 58.900°V 6.200°L / 58.900; 6.200 (Forsand)Koordinatat: 58°54′V 6°12′L / 58.900°V 6.200°L / 58.900; 6.200 (Forsand)
Sipërfaqja 842 km2
Popullsia 1.069 banorë 2004
Dendësia 1,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Forsandbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1401
Vendndodhja
Forsand is located in Norvegjia
Forsand
Forsand
Forsand – harta_foto
www.forsand.kommune.no

Forsand është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 842 km² dhe popullsi 1069 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Forsand – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]