Suldal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Suldal (kthjellim).


Suldal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Sand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Andreas Drarvik (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°28′V 6°30′L / 59.467°V 6.500°L / 59.467; 6.500 (Suldal)Koordinatat: 59°28′V 6°30′L / 59.467°V 6.500°L / 59.467; 6.500 (Suldal)
Sipërfaqja 1.736 km2
Popullsia 3.895 banorë 2004
Dendësia 2,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Suldøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1449
Sand is located in Norvegjia
Sand
Sand
Suldal – harta_foto
www.suldal.kommune.no

Suldal është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1736 km² dhe popullsi 3895 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Suldal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]