Sokndal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sokndal (kthjellim).


Sokndal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sokndal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Hauge i Dalene
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Gudmund Holmen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°22′V 6°18′L / 58.367°V 6.300°L / 58.367; 6.300 (Sokndal)Koordinatat: 58°22′V 6°18′L / 58.367°V 6.300°L / 58.367; 6.300 (Sokndal)
Sipërfaqja 295 km2
Popullsia 3.320 banorë 2004
Dendësia 11,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sokndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1420
Vendndodhja
Hauge i Dalene is located in Norvegjia
Hauge i Dalene
Hauge i Dalene
Sokndal – harta_foto
www.sokndal.kommune.no

Sokndal është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 295 km² dhe popullsi 3320 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sokndal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]