Rennesøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rennesøy (kthjellim).


Rennesøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Rennesøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Rennesøy
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jostein Eiane (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°6′V 5°44′L / 59.100°V 5.733°L / 59.100; 5.733 (Rennesøy)Koordinatat: 59°6′V 5°44′L / 59.100°V 5.733°L / 59.100; 5.733 (Rennesøy)
Sipërfaqja 65 km2
Popullsia 3.309 banorë 2004
Dendësia 50,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rennesøybu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0432
Vendndodhja
Rennesøy is located in Norvegjia
Rennesøy
Rennesøy
Rennesøy – harta_foto
www.rennesoy.kommune.no

Rennesøy është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 65 km² dhe popullsi 3309 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]