Strand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Strand (kthjellim).


Strand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Strand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Jørpeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Helge Steinsvåg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°3′V 6°1′L / 59.050°V 6.017°L / 59.050; 6.017 (Strand)Koordinatat: 59°3′V 6°1′L / 59.050°V 6.017°L / 59.050; 6.017 (Strand)
Sipërfaqja 218 km2
Popullsia 10.600 banorë 2006
Dendësia 48,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Strandbu ose Strandabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1526
Vendndodhja
Jørpeland is located in Norvegjia
Jørpeland
Jørpeland
Strand – harta_foto
www.strand.kommune.no

Strand është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 218 km² dhe popullsi 10600 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Strand – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]