Sola (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sola (kthjellim).


Sola
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sola (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Rogaland
Kryeqëndra Sola
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Håkon Rege (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°52′V 5°37′L / 58.867°V 5.617°L / 58.867; 5.617 (Sola)Koordinatat: 58°52′V 5°37′L / 58.867°V 5.617°L / 58.867; 5.617 (Sola)
Sipërfaqja 70 km2
Popullsia 20.138 banorë 2006
Dendësia 287,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Solabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1018
Vendndodhja
Sola is located in Norvegjia
Sola
Sola
Sola – harta_foto
www.sola.kommune.no

Sola është një komunëqarkun Rogaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 70 km² dhe popullsi 20138 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sola – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]